Yeni web sayfamız yayında. Ziyaret etmek için tıklayınız
Medeni Usul Hukuku Dersi Hak. İcra İflas Hukuku Dersi Hak. İş ve Sosyal Güvenlik Hukuku (Ç) Dersi Hak. Hukuk Fakültesi Ara Sınavları Tarihleri Hk. 30 Ekim Tarihinde Yapılacak Adli Tıp Kurumu Ziyareti Nedeniyle Derslerde Yapılan Düzenlemeler Hk. Uluslararası Hukukta Selfdeterminasyon Etkinliği Hk. “Tecrübe Konuşuyor” Etkinliği Hk.Adli Tıp, Miras Hukuku ve Kıymetli Evrak Hukuku Dersleri hk.Etkinlik-Yrd. Doç. Dr. Sami Doğru-Uluslararası Hukukta SelfdeterminasyonHukuk Tarihi Dersi Hk. İş Hukuku (Ç) Dersi Hk. Makale Yayını-Prof. Dr. Tevfik Odman/Araş. Gör. Özge DemirdelenAdli Tıp Dersi Hk. "Çocuğun Cinsel İstismarı" Paneli Hk. İcra İflas Hukuku Dersi Hk. İş ve Sosyal Güvenlik Hukuku (Ç) Dersi Hk. Medeni Usul Hukuku Dersi Hk. Prof. Dr. Faruk Andaç-Kongre Katılımı Hk. Borçlar Hukuku Genel Hükümler (1. ve 2. Grup) Dersi Hk. Genel Kamu Hukuku (Ç) Dersi Hk. "Çocuğun Cinsel İstismarı"-SeminerCeza Hukuku Özel Hükümler (1. ve 3. Grup) Dersi Hk. Haftalık Ders Programı (Güncel Durum)Mali Hukuk (2) Dersi Hk. Human Rights (1) Dersi Hk. İngilizce (1. sınıf-1. ve 2. gruplar) Dersi Hk. Grup Değişikliği Talepleri Hk. Hukuk Fakültesi Tek Ders Sınavı Hk. Tarsus Adliyesi Ziyareti Hk. "Anayasa Hukuku Açısından Bireysel Başvuru" Paneli Hk.İş Hukuku Sanal Duruşması Hk.İş Hukuku Sanal Duruşması Hk. Marka Hukuku Sempozyumu Marka Hukuku Sempozyumu (20 Nisan 2017) Hk. Kadına Karşı Cinsel Şiddet-Kitap-Prof. Dr. Tevfik Odman Hk. Medeni Yargılama Hukukunda Karşı Dava-Kitap-Arş. Gör. Tuğçe Arslanpınar Hk. "Avukatlık Mesleği ve Sorunları" Konulu Etkinlik Hk. Konferans, Kardak: Sadece İki Kayalık mı? Toplumsal Cinsiyet Paneli"Anayasa ve Olağanüstü Hal", Etkinlik, Konuşmacı: Yrd. Doç. Evra Çetin"Hukukçu Olmak" Etkinliği Hk.Uluslararası Hukuk Kulubü-(Bölgesel) Baro Başkanları Toplantısı Hk. (Bölgesel) Baro Başkanları öğrencilerimizle buluşuyor...Adana Adli Tıp Kurumu Ziyareti Hk.

Hukuk Fakültesi

ÖĞRENCİ VELİLERİ VE ÖĞRENCİLER TARAFINDAN SIKÇA SORULAN SORULAR VE CEVAPLARI

 • Ücretleriniz nelerdir?

 Ücretlerimiz her yıl web sayfasında yayınlanmaktadır.

 • Peşin ödemelerde indirim var mı?

 Hayır. Yok

 • Kamu çalışanlarına yönelik (polis, öğretmen vb.) indirimleriniz var mı?

 Hayır. Yok

 • Bursluluk durumu nedir? Burs kesilme koşulu nelerdir?

Üniversitemiz, %100, %50 ve %25 olmak üzere 3 farklı burs olanağı sunmaktadır. Burslar, Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi tarafından her yıl yapılan üniversiteye giriş sınavı sonunda, ÖSYM kılavuzunda yer alan burslu kontenjanlara ÖSYM tarafından yerleştirilen öğrencilere tanınır. Burs süresi Fakültelerde Hazırlık + 4 yıl, Meslek Yüksekokulunda ise 2 yıldır.

Normal eğitim-öğretim süresinin sona ermesi, her yarıyıl öğrenim kaydının yenilenmemesi, devamsızlık (NA) nedeniyle öğrencinin dersten başarısız sayılması, Disiplin Yönetmeliğine göre “Öğrencinin Üniversiteden Uzaklaştırma Cezası” almış olması halinde verilen eğitim-öğretim bursu kesilir.

• Yaz okulu ücretleriniz nelerdir? Yaz okulunda en fazla kaç ders alabilirim?

 Yaz okulu ücretleri her yıl Mütevelli Heyetinin alacağı karara bağlı olarak kredi üzerinden hesaplanır. En fazla 3 (üç) ders alınabilir. Devam şartı yerine getirilmeyen dersler dışardan alınamaz. Yaz okulunda ders almak isteyen tam burslu öğrenciler yaz okulu ücretinin yarısını öderler.

 • Üniversiteye ait yurt var mı?

 Üniversitemize ait yurt bulunmamaktadır. Öğrencilerimiz Kredi ve Yurtlar Kurumu yurtlarında, özel yurtlarda veya evlerde konaklamaktadırlar. Servislerimiz Adana, Mersin ve Tarsus’a ücretsiz ulaşım sağlamaktadır. Üniversitemiz Adana, Tarsus, Mersin arasında bulunmakta olup; Adana’ya 25 km, Tarsus’a 15 km ve Mersin’e 50 km’dir.

 • Kayıt dondurma işlemi için ne yapmalıyız? Ücret ödüyor muyuz?

 Dekanlık/Müdürlüklere dilekçe verilir dilekçesi kabul olan öğrenci yıllık veya yarı dönem donduracak ise eğitim-öğretim ücretinin tam ücret üzerinden yarısını öder.

 • Hazırlık Okulu (İngilizce) zorunlu mu?

 Eğitim dili %30 ve %100 İngilizce olan bölümlerde Hazırlık zorunludur. İsteğe bağlı Hazırlık okumak isterse lisans programının ücretini öder. Türk Dili ve Edebiyatı ve MYO (Uygulamalı İngilizce Çevirmenlik hariç) Hazırlık Okulu zorunlu değildir.

 • Uzaktan eğitim programı var mı?

 Hayır. Yok

 • Devam zorunluluğu var mı?

 Yasa gereği devam mecburiyeti uygulanmakta ve bölümde %70, hazırlık okulunda % 90’dır.

 • Kurum içi yatay geçiş var mı?

 Kurum içi Yatay Geçiş Yükseköğretim Kurumlarında Önlisans ve Lisans Düzeyindeki Programlar Arasında Geçiş, Çift Anadal, Yan Dal İle Kurumlar Arası Kredi Transferi Yapılması Esaslarına İlişkin Yönetmelik (R.G.: Tarih 24.04.2010, Sayı  27561 ) çerçevesinde yapılır. 

 • Dikey geçiş sınavı ile gelen öğrencilerin devam zorunluluğu var mı?

 Fakültelerde devam zorunluluğu en az %70’dir. Aksi halde dönem kaybı olur.

 • Dikey geçiş sınavı ile tercih yaparsam kaçıncı sınıftan başlarım?

 Hazırlık + Fakülte Yönetim Kurulunun belirleyeceği sınıftan başlanır

 • DGS ile gelen öğrencilerin bursluluk süresi kaç yıldır?

 Hazırlık + Fakülte Yönetim Kurulunun belirlediği sınıftan itibaren geçen süredir.

 • Formasyon eğitimi veriliyor mu?

 Üniversitemizde Eğitim Fakültesi bulunmamaktadır. Bu nedenle Formasyon Eğitimi verilememektedir.

 Milli Eğitim Bakanlığına bağlı eğitim kurumlarına öğretmen olarak atanacakların atamalarına esas olan alanlar ile mezun oldukları yüksek öğretim programları ve aylık karşılığı okutacakları derslere ilişkin esaslar (07.07.2009 tarih ve 80 sayılı Kurul Kararı) Milli Eğitim Bakanlığı tarafından belirlenmektedir.

 • Ders muafiyetleri nasıl yapılmakta?

 Öğrencilerin transkripti fakülte kurulu tarafından inceleniyor. Kredisi ve içeriği uygun olan derslerin intibakı yapılıyor.

İngilizce Hazırlık muafiyet sınavından 100 üzerinden 70 puan alan öğrenciler bölüme geçerler. Ayrıca hazırlık eğitimi alıp başarılı olduğunu belgeleyen öğrenciler de İngilizce hazırlıktan muaf tutulurlar.