Yeni web sayfamız yayında. Ziyaret etmek için tıklayınız

ÖĞRENCİ ÖĞRENİM HAREKETLİLİĞİ                Avrupa Birliği Komisyonu tarafından 2007-2013 yılları arasında yürütülen ve 2014 yılı itibariyle sona eren Hayatboyu Öğrenme Programı kapsamında yükseköğretim alanında sağlanan hibe destekleri 2014-2020 yılları arasında Erasmus+ Programı altında da devam edecektir.
                Erasmus Öğrenci Öğrenim Hareketliliği ile Türkiye'de örgün eğitim veren “Yükseköğretim İçin Erasmus Beyannamesi” (Erasmus Charter for Higher Education- ECHE) sahibi bir yüksek öğretim kurumunda kayıtlı öğrenciler 1 akademik yıl içinde 1 veya 2  dönemliğine (3-12 ay arasında)  diğer bir Avrupa ülkesi EÜB sahibi yükseköğretim kurumunda değişim öğrencisi olma ve program dahilinde yurtdışında kaldıkları süre için mali destek alma şansına sahip olurlar. Verilen mali destek geri istenmeyecek olup, öğrencilerin bütün masraflarını karşılamak amaçlanmamakta, yalnızca hareketlilikten kaynaklanan ek masraflara yardımcı olmak istenmektedir. Seçilen öğrenciler istedikleri takdirde hibesiz ("0" hibeli)  Erasmus öğrencisi olabilirler.
                Erasmus Öğrenim Hareketliliği kurumlararası anlaşmalar kapsamında yapılabilmektedir. Kurumlar, var olan anlaşmaları çerçevesinde gidecek Erasmus öğrencilerini belirlemek üzere öğrencilerine başvuru ilanında bulunurlar. Hareketlilik faaliyeti yalnızca birbirleriyle anlaşması olan Erasmus Üniversite Beyannamesi sahibi kurumlar arasında yapılabilmektedir. Öğrenim Hareketliliğinden faydalanabilmek için öğrencilerin kendi kurumlarının Erasmus Koordinatörlüklerine başvurmaları ve seçim sürecine dahil olmaları gerekir. Her kurum kendi başvuru ve seçim tarihlerini kendisi belirlemektedir. Avrupa Birliği Eğitim ve Gençlik Programları Merkezi, hareketlilik dönemi başlamadan önce seçilecek Erasmus öğrencileri için yıllık ulusal öncelikleri ve seçilebilmeleri için gerekli olan kriterleri belirler. Yükseköğretim kurumları Avrupa Birliği Eğitim ve Gençlik Programları Merkezi Başkanlığı tarafından belirlenen seçim kriterlerine göre öğrencilerini seçerler.

                Faaliyetin süresi öğrenim hareketliliğinde 3 ila 12 ay arasındadır.  Faaliyet süresi 3 aydan az 12 aydan fazla olamaz. Aynı öğrenci, her bir eğitim-öğretim kademesinde öğrenim ve staj hareketliliğinden toplam 12 aya kadar hibe alabilir. ( Önlisans:1.Kademe, Lisans; 2. Kademe: Yüksek Lisans ve Doktora; 3. Kademe)

Sıkça sorulan sorular

Erasmus Programı Ne Değildir ? 
1- Erasmus programı bir "yabancı dil öğrenme programı" değildir.

2- Erasmus programı tam anlamıyla bir "burs" programı değildir.

3- Erasmus programı bir "diploma" programı değildir.

Yeni:Erasmus+ Öğrenim Hareketliliği Süreci Hakkında Ayrıntılı Bilgiler

 

2016- 2017 Akademik Yılı Erasmus+ Öğrenci  Hareketliliği Tahmini Sayıları

 

IIBF

 

Turizm ve Otel İşletmeciliği :    2

 

Uluslararası İşletme :              4

 

Uluslararası İlişkiler:               6

 

U. Finans Ve Bankacılık:          4

 

U. Tic. Ve Lojistik:                 6

 

FEF

 

Psikoloji: 6

 

İng. Öğr: 6

 

Mat- Bilg: 1

 

Türk Dİlİ: 1

 

HUKUK  FAKÜLTESİ

 

10

 

MYO

 

1

 

YÜKSEK LİSANS                                                Ph D

 

2                                                                     1